Budowa tarczy sprzęgła

Uważasz, że tarcze sprzęgła w samochodzie są ważnym elementem poprawiającym twoje bezpieczeństwo? Opłaca się przeto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, a co najistotniejsze zastanowić się co zrobić aby przedłużyć okres ich żywotności, a przy tym również całego sprzęgła.

Tarcza sprzęgła jest nie tylko jednym z zasadniczych, ale też najistotniejszych komponentów i części naszego sprzęgła. Jej funkcja to nic odmiennego jak przekazanie napędu samochodowi.

Tarcza sprzęgła wytworzona jest z doskonałej jakości materiałów i tworzyw, na jakie składają się piasty, znajdujące się w wielowypuście samego wałka sprzęgłowego, analogicznie jak okładziny cierne jakie tam spotkamy. Tarcza sprzęgła ma za zadanie przenieść napęd z wału korbowego bezpośrednio na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów, co umożliwia opór tarcia zachodzący w rezultacie docisku poszczególnych segmentów sprzęgła.

tarcza sprzęgła Iveco
Tarcza sprzęgła, źródło: https://www.ivecosklep.pl/pl/p/Tarcza-sprzegla-srednica-280mm-Iveco-Daily-UniJet-silnik-3.0-od-roku-2006/1901

W skład tarczy sprzęgła wchodzą również tłumiki drgań skrętnych redukujące wszelkie drgania podczas skręcania kół i samej jazdy. Drgania takie są wszak stosunkowo niemiłe w kontekście obsługi samochodu, zatem logiczna jest chęć ich wyeliminowania.

Każda odmiana tarcz sprzęgła zalicza się do podzespołów typowo ciernych, przeto zbudowane są ona na podbudowie z włókna szklanego, a także węglowego, i wielu substancji organicznych, dzięki czemu są solidne, trwałe, a tym samym ich długookresowa obsługa jest po prostu wykonalna.

Podstawowe i najistotniejsze powody i atuty świadczące o sensie wykorzystania tarcz sprzęgła to :

  • Wygodne oraz komfortowe przeniesienie samego momentu obrotowego
  • Nie wykorzystywanie w nich azbestu
  • Wydłużony okres ich użytkowania
  • Efektywne oraz skuteczne tłumienie wszelkich drgań
  • Całkowita ochrona przed jakimkolwiek przeciążeniem
  • Jakość OE

Sprzęgła dostępne są w wielu formach, od tych odpowiadających jedynie za redukowanie drgań, poprzez wielostopniowy system tłumienia i korygowania, czy kończąc na sztywnych tarczach.

Tarcze sprzęgła to też pewność zachowania współczynnika tarcia na pojedynczym i właściwym poziomie w momencie przeniesienia momentu obrotowego, przez co spełniają one wszelakie oczekiwania i standardy pod względem czysto ekologicznym.

Dlatego niech nie dziwi fakt, że tarcze sprzęgła cieszą się sporym zastosowaniem oraz zainteresowaniem, a za ich wykorzystaniem oraz eksploatacją przemawia spora liczba rozsądnych argumentów.

Opłaca się się zastanowić, czy ich pozyskanie również w naszym przypadku nie będzie korzystne, w całym tego słowa znaczeniu, a tym samym wydłuży nam się żywotność samego sprzęgła oraz zapewni stosowne właściwości.

Więcej w tematyce sprzęgła: https://www.ivecosklep.pl/pl/c/Sprzegla/154